Doskonała burza mózgów według Toma Kelly

Burza mózgów – krótko przypomnę, że jest to technika rozwiązywania problemów i generowania pomysłów, wymyślona w 1936 roku przez Alexa Osborna.

W technice tej stawia się na wypracowywanie dużej ilości pomysłów, w stosunkowo krótkim czasie. W trakcie sesji nie powinny one być krytykowane ani oceniane, można je natomiast rozwijać i modyfikować.

Jeśli zastanawiacie się jak powinna wyglądać idealna burza mózgów to Tom Kelly (dyrektor zarządzający światowej sławy firmy projektowej Ideo) w swojej książce „Sztuka Innowacji” poświęca cały, jeden rozdział temu tematowi.

Kelly opisuje siedem sekretów udanej burzy mózgów, a mianowicie:

Ostro zarysowany problem

Według autora książki oznacza to nic innego jak wyraźnie i konkretnie opisany problem (na przykład w formie pytania).

Dobrze, aby bazował on na potrzebach klientów lub udoskonalaniu usługi, a nie był skierowany wyłącznie do wewnątrz koncentrując się na celach organizacji. Z takim podejściem mamy szansę na stworzenie innowacji.

Reguły gry

Dobrze jest na początku zaprezentować reguły gry, na przykład zapisując je w widocznym miejscu. Chodzi o to, aby uczestnicy procesu nie ulegali pokusie krytykowania i dyskutowania nad pomysłami lecz skupili się na generowaniu nowych lub modyfikowaniu i rozwijaniu tych, które już powstały.

Numerowanie pomysłów

Każdy lubi być motywowany a numerowanie pomysłów czy też określanie z góry, ile ich powinno powstać stawia nam wyzwanie do wykonania a po jego zakończeniu możemy ocenić efektywność pracy zespołu.

Budowanie i skakanie

Tutaj ważna jest rola moderatora grupy, który dba o to, aby „ogień nie wygasł” i skutecznie podsyca atmosferę i zachęca do kolejnych posunięć.

Przestrzeń przypomina

Chodzi w tym punkcie o tzw. pamięć przestrzenną i organizację przestrzeni do zapisywania pomysłów. Wszystkie pomysły powinny być tak wyeksponowane by uczestnicy mogli widzieć postępy sesji jak również, dbać aby żaden pomysł nie został pominięty czy zapomniany.

Napięcie umysłu

Autor książki podkreśla, że warto przed sesją rozgrzać umysł krótkimi ćwiczeniami kreatywnymi, grami, zabawami, aby każdy z uczestników mógł przestawić się na tryb pracy kreatywnej i odsunął od siebie problemy dania codziennego.

Dbanie o aspekt materialny

Zastosowanie podczas sesji rzeczywistych produktów w formie rekwizytów czy też tworzenie z dostępnych materiałów prostych modeli niesamowicie pobudza wyobraźnię. Kelly również wspomina o tzw. burzy ciała, czyli przedstawieniu jak obecnie używany jest produkt i jak można zmienić jego funkcję czy zastosowanie.

Mam nadzieję, że mój artykuł zachęci Was do przeczytania całej książki Toma Kelley. A jeśli nie to obiecuję, że jeszcze nie raz będę ją cytować gdyż jest to bardzo cenne źródło wiedzy dla osób chcących działać kreatywnie i tworzyć innowacje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart